Zdrave navike spavanja će vam zasigurno pomoći da budete zdraviji, a možda će vas učiniti boljim zaposlenikom ili studentom.
One imaju sveobuhvatan učinak i ključne su za zdravlje i dobrobit u bilo kojoj dobi. Obično omogućuju osjećaj relaksiranosti i brže razmišljanje, a dobro djeluju i na obavljanje potencijalno opasnih poslova, poput vožnje, koji zahtijevaju potpunu pažnju.
“Važnost spavanja je toliko raznolika”, kaže Lisa Shives, liječnica spavanja u Northshore Sleep Medicine u Evanstonu i glasnogovornica američke akademije medicine spavanja. “Bitno je za zdravlje uma i tijela na mnogo načina.”
Opasnosti zanemarivanja
Zanemarivanje zdravih navika spavanja može dovesti do različitih vrsta zdravstvenih problema, kaže dr. Shives. “Loše spavanje dovodi do kardiovaskularne disfunkcije, smanjenog odgovora imunološkog sistema, poremećaja glukoze i inzulina, poremećaja hormona koji kontroliraju apetit i slabe kognitivne funkcije”.
Nedostatak sna može uzrokovati sve od mentalnih oštećenja do nesreća. Na primjer, studija na mladima koji su spavali svega četiri do šest sati svake večeri tokom dvije sedmice pokazala je ozbiljne znakove oštećene budnosti i mentalne funkcije – često bez da su bili svjesni svojih slabosti. Kao rezultat toga, istraživači su zaključili da prosječna osoba treba oko osam sati zdravog sna otkom noći kako bi ispravno funkcionirala.
Dr. Phyllis C. Zee, profesor neurologije i direktor Centra za poremećaje spavanja na Sveučilištu Northwestern University of Feinberg u Chicagu, kaže da su zdrave navike spavanja presudne za održavanje zdravog uma i tijela. Nedostatak sna može uzrokovati sve vrste fizičkih i mentalnih problema, od promjene raspoloženja do prejedanja.
Naime, istraživači su otkrili da zanemarivanje zdravih navika spavanja može uzrokovati:
Gubitak energije i osjećaji iscrpljenosti
Anksioznost, depresiju ili razdražljivost
Probleme s memorijom, probleme s pažnjom, odgođene reakcije i smanjenu sposobnost učenja
Oslabljenu sposobnost brzog razmišljanja i izbjegavanje pogrešaka ili nesreća
Ograničenu mogućnost multitaskiranja
“Nedostatak sna, kao što se vidi kod nesanice ili fragmentacije spavanja, dovodi do dvostrukog ili trostruko povećanja krvnog pritiska, srčanih bolesti, srčane aritmije, moždanog udara, dijabetesa, demencije, debljanja i pretilosti, i depresije “, kaže Shives. “Većina istraživanja pokazuje da liječenje poremećaja spavanja i poboljšanje sna može smanjiti rizik od svih tih povezanih stanja.”
Ne zanemarujte spavanje! Uzmite dodatno vrijeme da slijedite zdrave navike spavanja, a vi ćete biti produktivniji, zdraviji, budni i funkcionirat ćete na najbolji mogući način.
Stručnjaci ističu nekoliko koraka koji će vam pomoći da se svako jutro budite odmorni:
Svaku noć odlazite u krevet u približno isto vrijeme.
Svaki dan se budite u približno isto vrijeme, čak i za vrijeme neradnih dana.
Neka spavaća soba bude ugodna, mračna i tiha.
Uložote u kvalitetan madrac i jastuk.
Nemojte jesti 2 do 3 sata prije spavanja.
Izbjegavajte alkohol, kofein i cigarete nekoliko sati prije spavanja.
Vježbajte redovno i u razdoblju od najmanje 3 sata prije spavanja.